Posiadasz smartfona? Dużo siedzisz w pracy? Zauważasz, że coraz częściej doskwiera Ci ból pleców/szyi/głowy? Trzy razy tak? To przeczytaj uważnie do końca.

Problem, który poruszę, dotyczy nie tylko młodych osób, ale coraz większej ilości społeczeństwa. Jest to popularne garbienie się w zaawansowanej formie, pogłębione przez nadmierny i zły sposób używania smartfonów, tabletów i innych urządzeń multimedialnych. Wszystko rozpoczęło się od momentu, kiedy zaczęliśmy siedzieć więcej niż powinniśmy. Następnie zamieniliśmy komputery stacjonarne na laptopy, a smsy stały się naszą główną formą komunikacji. Jednak teraz przechodzimy samych siebie, bo przecież dzień bez jazdy tramwajem przeglądając media społecznościowe, czytania artykułów czy obsługi konta bankowego na smartfonie jedząc śniadanie to dzień stracony. Pochłania nam to już nie kilka minut a kilka godzin czasu każdego dnia!

Cały problem złej postawy zaczyna się od wysunięcia i pochylenia głowy, tak żeby było widać co jest na telefonie, który znajduje się na wysokości pasa, bądź klatki piersiowej. Następnie barki uciekające w przód, odstające łopatki, wypięty i uwidoczniony brzuch. Ta przedłużająca się, nieprawidłowa postawa może doprowadzić do przeciążania struktur kręgosłupa szyjnego i piersiowego oraz obręczy barkowej. Osłabiamy tym samym mięśnie głębokie szyi, czworoboczny (część zstępująca i środkowa), równoległoboczne, a nadmiernie napinamy mięśnie piersiowe, podpotyliczne, dźwigacz łopatki. Nieprawidłowe działanie mięśni doprowadzić może do powstawania tzw. punktów spustowych, które mogą powodować dolegliwości bólowe nawet w odległych rejonach ciała. Konsekwencją tego stanu będzie ból głowy i kręgosłupa szyjnego, drętwienie i mrowienie rąk, słaby i krótki oddech, problemy z koncentracją i wiele, wiele innych. Biorąc pod uwagę jak działa nasz organizm, skomplikowane połączenia mięśniowo-powięziowo-narządowe problem „sms’owego karku” może dotyczyć całego ciała i rzutować na większość sfer naszego życia.

Nawet jeżeli w tej chwili nie masz dużych problemów, ale często zauważasz u siebie opisaną przeze mnie wyżej postawę to zadbaj o jej zmianę, bo ból może Cię zaskoczyć w niedalekiej przyszłości. Co zrobić? Na początku gdy przeglądasz coś na smartfonie unieś telefon na wysokość oczu, już samo takie ustawienie zmniejszy wysunięcie i zgięcie głowy do przodu. Ale to nie wszystko. Musisz pamiętać o ergonomii postawy ciała przez cały dzień, nawet jadąc samochodem czy oglądając telewizję. W pozycji siedzącej zadbaj, żeby siąść głęboko na krześle, tak aby cały odcinek lędźwiowy był doklejony do oparcia, wycofać brodę, odciągnąć barki w dół i do tyłu, na koniec zrób wydech i pozostań w tej pozycji. Kontroluj się co kilkadziesiąt minut i rób korekcję. A podczas treningu na pewno usłyszysz jak nasi trenerzy często powtarzają „schowaj łopatki do kieszeni spodni z tyłu”! Kręgosłup mamy jeden, dbajmy o niego.

 

Autor: Monika Nowicka