Nie masz czasu lub ochoty na spędzanie ogromu czasu na siłowi? Liczy się dla Ciebie szybki rezultat? Nie lubisz nudnych, monotonnych treningów? A może spędzasz dłużące się godziny, katując się ćwiczeniami, a upragnionych efektów w jakiś magiczny sposób znów nie widać? Poznaj i pokochaj HIIT, czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności.

Czym właściwie jest HIIT?

Trening HIIT (z ang. high intensity interval training) to trening interwałowy o wysokiej intensywności, który trwa jedynie 30 minut. Został opracowany dla sportowców do pracy przed zawodami. Jednak w szybkim czasie okazało się, że zaadaptowali go również amatorzy i jego popularność znacząco wzrosła. Teraz zyskuje on na jeszcze większej popularności, a wszystko to przez notoryczny brak czasu, na który uskarża się współczesne społeczeństwo i poszukiwanie metod treningowych dających ekspresowe wyniki.

HIIT to trening o dużej intensywności, cechuje go praca na wysokim tętnie. W przeciwieństwie do tradycyjnych treningów interwałowych – przeplatanych krótkich okresów maksymalnej intensywności z dłuższymi okresami odpoczynku – HIIT odwraca tę formułę o 360 stopni. Tradycyjne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności zostają zastąpione tymi o maksymalnej i przeplatane są krótkimi okresami odpoczynku.

HIIT = rezultaty

Od lat powtarzany jest mit, że spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się najefektywniej podczas długich treningów aerobowych, takich jak marsz, jazda na rowerze lub innych długotrwałych ćwiczeniach. Mityczne 40 minut, po których nasz organizm rozpoczyna spalanie tłuszczu często zniechęca. HIIT łamie ten stereotyp i udowadnia, że mniej znaczy więcej.

Przeplatane tętno – od niższego do naprawdę wysokiego – skutkuje przyspieszeniem metabolizmu, a co za tym idzie, intensywniejszym spalaniem tkanki tłuszczowej – nawet do 20 godzin po treningu! Właśnie wtedy zaczyna się proces tzw. zwiększonego powysiłkowego zapotrzebowania na tlen, organizm regeneruje mięśnie korzystając z pozostałych zapasów tłuszczu, niezależnie od tego czy jest się w ruchu, pozycji siedzącej przed telewizorem czy się śpi.

Jak przekonują naukowcy, po przeprowadzonym intensywnym treningu interwałowym, którego czas nie powinien przekroczyć 30 minut, spala się w spoczynku aż dziewięć razy więcej tłuszczu niż podczas umiarkowanego, godzinnego treningu cardio.

Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono tak naprawdę bardzo wiele badań dotyczących wpływu treningu HIIT na spalanie tkanki tłuszczowej. Porównywano między innymi trening interwałowy i aerobowy. Wszystkie te badania dowiodły jednoznacznie ogromną przewagę tego pierwszego w redukcji ogólnej ilości tkanki tłuszczowej, w tym w obszarach tak problematycznych jak brzuch i nogi.

Trening HIIT będzie czymś naprawdę genialnym i uzależniającym. Jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę sportową wybierz na początku trening o mniejszej intensywności, by się nie zrazić. Zwiększaj kondycję stopniowo, a później przełam swoje bariery i zapisz się na zajęcia. Podczas treningu HIIT będziesz się pocić jak nigdy dotąd, przekroczysz wszelkie granice swojej wytrzymałości, będziesz pałać nienawiścią do instruktora, ale efekty wynagrodzą Ci to wszystko!

 

DLA KOGO:
– zmotywowanych, skłonnych pokonywać własne bariery
– oczekujących spektakularnych efektów
– mających bardzo ograniczony czas na trening
– aktywnych fizycznie

ZALETY TRENINGU:
– czas – trening nie powinien trwać więcej niż 30 minut
– rezultaty – szybkie i skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej ze względu na fakt, iż spalanie trwa nawet do 20 godzin po treningu
– prostota – do wykonania treningu nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu

EFEKTY TRENINGU:
– redukcja tkanki tłuszczowej w krótkim czasie bez ubytków tkanki mięśniowej
– podkręcenie metabolizmu
– podniesienie wydolności tlenowej organizmu
– poprawa kondycji
– wzrost wytrzymałości i siły mięśni
– zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia

 

Chcesz się sprawdzić podczas zajęć HIIT?
KLIKNIJ TUTAJ i wypełnij formularz, by odebrać zaproszenie na darmowy trening.