Terapia solą znana jest od wieków. Oto pięć najważniejszych powodów, dlaczego warto skorzystać z haloterapii i himalajskiej groty solnej.

 

GROTY SOLNE W POLSCE – HISTORIA

W Europie Wschodniej korzyści płynące z leczenia za pomocą soli (speleoterapia, haloterapia) są doskonale znane. Na Węgrzech tego rodzaju zabiegi lecznicze zalecane są przez lekarzy, a nawet refundowane ze składek ubezpieczeniowych. Najbardziej znana grota została otwarta 150 lat temu przez polskiego lekarza, który zaobserwował, że żupnicy nie cierpią na choroby płuc. W kopalni soli Wieliczka powstała pierwsza tego rodzaju grota, która zyskała popularność wśród pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego. Kopalnia ta jest nadal czynna, podobnie jak inna kopalnia soli w Bochni, działająca od 1248 r. Osobom cierpiącym na choroby alergiczne, neurologiczne i reumatyczne, a także dysfunkcje narządów ruchu, zaleca się dłuższe wizyty w kopalni.

NATURALNA SÓL DOBRA DLA ZDROWIA

Mimo, iż w ciągu ostatnich kilku lat pojawiało się wiele głosów przeciwko diecie bogatej w sól, w rzeczywistości prawdziwa sól odgrywa ważną rolę w wielu procesach biologicznych zachodzących w naszych organizmach, między innymi: reguluje ciśnienie krwi, transportuje składniki odżywcze do komórek ciała i poprawia pracę mózgu. Należy jednak pamiętać, iż duże znaczenie ma rodzaj soli, jaką spożywamy.
Zwykła sól kuchenna jest wzbogacana o jod i poddawana rafinacji w takim stopniu, iż w efekcie pozbawiona jest wszystkich cennych wartości. W sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć kilka rodzajów soli naturalnej, na przykład, sól morską czy sól himalajską, która uznawana jest za sól z największą ilością składników odżywczych. Utrata wagi, detoks organizmu i równowaga hormonalna to tylko niektóre korzyści, jakie oferuje sól himalajska. Jej żywy, różowy kolor świadczy o wysokiej zawartości minerałów i żelaza. W rzeczywistości sól ta zawiera aż 84 rodzaje różnych pierwiastków śladowych, przyswajalnych dla naszych organizmów. Oznacza to, że sól ta idealnie i skutecznie jest w stanie uzupełniać ewentualne niedobory minerałów.

DEFICYT SKŁADNIKÓW MINERALNYCH

Wzrasta deficyt składników mineralnych w skali światowej, gdyż znaczna część populacji cierpi na niedobory minerałów. Zła dieta, środki zmiękczające wodę, a nawet niektóre leki mogą powodować wypłukiwanie minerałów z organizmu. Deficyt składników mineralnych może prowadzić do wystąpienia różnych chronicznych schorzeń, problemów stomatologicznych, podrażnień skóry, bóli mięśni oraz zachwiania równowagi hormonalnej.
Nieprzetworzona krystaliczna sól himalajska jest bogata w wapń, potas, magnez, miedź i brom, dając organizmowi potężny zastrzyk składników mineralnych. Powietrze przesycone solą w jaskini solnej umożliwia przedostawanie się cennych składników mineralnych do naszego systemu nerwowego, zawiera ono również cząsteczki chlorku sodu, które mają działanie antyalergiczne i antygrzybiczne.

RELAKS

Terapia masażem i uzdrawiające działanie grot solnych przynoszą efekty, które są odczuwane przez naszych klientów jeszcze przez wiele dni po zabiegach.
Jesteśmy przekonani, iż haloterapia przynosi nie tylko korzyści fizyczne naszym organizmom, ale też emocjonalne i duchowe. W dzisiejszym świecie tak rzadko korzystamy z prostoty, dlatego warto jest czasem spędzić kwadrans w jaskini czy grocie solnej. Pobyt w grocie solnej w połączeniu z zabiegami masażu może dać efekt odprężenia porównywalny do efektu odczuwanego po urlopie, ale bez konieczności opuszczania Krakowa!

ŚWIEŻE POWIETRZE A ZANIECZYSZCZENIA

Z badań wynika, że w przypadku osób mieszkających na terenach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, ryzyko zachorowania na nowotwór płuc wzrasta nawet o 20% w porównaniu z mieszkańcami obszarów mniej zanieczyszczonych. Każdy, kto mieszka w Krakowie lub odwiedził to miasto, potwierdzi, że jakość powietrza w grodzie Kraka jest wyjątkowo zła. Nawet krótki wyjazd na Morze Bałtyckie przynosi natychmiastową ulgę naszemu układowi oddechowemu dzięki słonej, morskiej bryzie. W podobny sposób na nasze organizmy działają groty solne. Dzięki jonom ujemnym z krystalicznej soli himalajskiej możemy zwalczać działanie wolnych rodników, jednocześnie zyskując uczucie niezwykłego odprężenia. Podobnie jak podczas kąpieli w oceanie lub tuż po burzy, zjonizowane powietrze zatrzymuje serotoninę w organizmie, w ten sposób wyzwalając większe pokłady energii i pozytywne samopoczucie.
Nie do przecenienia jest moc świeżego powietrza poprawiająca samopoczucie i zwiększająca witalność organizmu. Oddech ma dla nas moc życiodajną. Oddychanie powietrzem dobrej jakości ma wpływ na wszystkie części naszego ciała. Już samo wejście do pomieszczenia zadziała na nas uspokajająco.

 

 

Dowiedz się więcej na temat naszej HIMALAJSKIEJ GROTY SOLNEJ.
KLIKNIJ TUTAJ i wypełnij formularz, by odebrać zaproszenie na darmową sesję.