Okres ciąży to wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Ważne by i w tym okresie nie zapominać o aktywności fizycznej. Należy jednak postawić na formy specjalnie wybrane i dopasowane do potrzeb i możliwości przyszłych mam.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Ruch jest bardzo ważnym i pomocnym czynnikiem w fizjologicznie przebiegającej ciąży. Pomaga zachować kondycję, przeciwdziała dolegliwościom ciążowym, przygotowuje do porodu, poprawia samopoczucie. Na ćwiczenia dla kobiet w ciąży składają się: rozgrzewka, ćwiczenia wzmacniające (tylko te części ciała, które tego wymagają w ciąży), ćwiczenia poprawiające krążenie oraz postawę i odciążające kręgosłup. Stałym elementem zajęć są też ćwiczenia oddechowe, praca nad mięśniami dna miednicy oraz relaksacja wraz z nauką świadomego rozluźnienia ciała. Zajęcia mogą łączyć różne techniki: elementy fitnessu, pilatesu i jogi. Dzięki treningowi pod czujnym okiem wykwalifikowanych osób wszystkie ćwiczenia są bezpieczne dla kobiet w fizjologicznej ciąży.

Relaksacje dla kobiet w ciąży

Kolejnym niezwykle istotnym elementami przygotowania do porodu są relaksacje, wizualizacje i afirmacje. Umiejętność świadomego rozluźniania ciała ma kluczowe znaczenie w przebiegu porodu. Często wydaje się nam, że potrafimy się rozluźnić i nie ma w tym nic trudnego. Jednak wbrew pozorom nie jest to takie łatwe – a jak trzeba to zrobić w warunkach porodu, sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Jeśli kobieta, będąc w ciąży nauczy się przebywać w stanie całkowitego rozluźnienia, dużo łatwiej będzie jej przywołać ten stan w porodzie.

Podczas zajęć nacisk kładziony jest na przygotowanie do porodu:
ciała  – będzie gimnastyka przedporodowa, oddychanie porodowe, relaksacja
i ducha – będą wizualizacje, afirmacje, ćwiczenia oswajające z tematyką porodu i rodzicielstwa, by uczestniczki nabrały zaufania do własnego ciała i intuicji.

 

Program zajęć:

  • Rozluźnienie ciała
  • Ćwiczenia przedporodowe
  • Oddychanie porodowe
  • Relaksacja z wizualizacją, afirmacjami

 

 

NA ZAJĘCIA ZAPRASZAMY PANIE OD 14 TYGODNIA CIĄŻY. SPODZIEWASZ SIĘ DZIECKA I CHCESZ PRZYJŚĆ? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Autorką tekstu jak i prowadzącą zajęcia jest Paulina Łasak-Ponikło. Doula, instruktor rekreacji ruchowej i ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Ukończyła szkolenia  w Fundacji Rodzić po Ludzku: Ćwiczenia dla kobiet w ciąży, Open Mind: Mama Plus i Pilates Mat I, Medical Pregnancy Training i inne. Prywatnie mama 4 dzieci, aktywnie przechodząca przez wszystkie ciąże.