Te dwie kwestie są ze sobą nierozerwalnie związane. Niezależnie od celu, którym może być zbudowanie masy mięśniowej, utrata tkanki tłuszczowej czy poprawa kondycji, efekt synergii gwarantuje najlepsze rezultaty. Bez tych czynników nie można liczyć na efekty, a zwłaszcza na optymalne efekty.

Na proces budowania masy mięśniowej lub utraty tkanki tłuszczowej lubimy patrzeć przez pryzmat trzech etapów, którymi są trening siłowy, trening cardio i dieta. Każdy etap jest niczym jedna z nóg trójnogu: jeśli zabraknie KTÓREJŚ z nich, łatwo przewidzieć co się stanie.

W rzeczywistości nie da się określić w sposób procentowy znaczenia poszczególnych czynników składowych. Dieta i trening są równie ważne, ale ich znaczenie zmienia się w zależności od etapu treningu, co z kolei przekłada się na efekty i poczynione postępy.

POCZĄTKUJĄCY – KONCENTRACJA NA DIECIE

Jeśli jesteś osobą początkującą i nie masz wiedzy na temat żywienia lub do tej dokonywałeś niewłaściwych wyborów żywieniowych, opanowanie zasad zdrowego żywienia jest znacznie ważniejsze od treningu i powinno stanowić Twój priorytet. Zmiana diety może szybko zaowocować dużym spadkiem wagi i postępami w zakresie budowy masy mięśniowej.

Na przykład, jeśli jadasz tylko dwa razy dziennie lub opuszczasz posiłki, zwiększenie ich częstotliwości do 5 lub 6 mniejszych dziennie w krótkim czasie spowoduje zmiany w Twojej sylwetce.

Jeśli w dalszym ciągu spożywasz dużo tłuszczy przetworzonych i rafinowanego cukru, ich zastąpienie dobrymi tłuszczami takimi jak Omega-3 pochodzącymi z produktów rybnych, warzyw i produktów pełnoziarnistych w bardzo krótkim czasie i w bardzo wymierny sposób wpłynie na to jak wyglądasz.

Jeśli Twoja dieta jest uboga w białko, wzbogacenie jej w produkty będące źródłem pełnowartościowego białka (na przykład, filet kurczaka, ryby czy białko jaja) dodane do każdego posiłku, spowoduje szybki przyrost mięśni. Bez względu na intensywność treningów i rodzaj ćwiczeń, jeśli nie dostarczasz organizmowi odpowiednich składników odżywczych, sama ćwiczenia nie przyniosą pożądanych efektów.

W przypadku zarówno początkujących, jak i osób zaawansowanych, które nadal popełniają błędy dietetyczne, wymierne efekty szybciej przyniesie zmiana diety niż zmiana sposobu treningu. Układ nerwowy i system mięśniowy osoby początkującej nie są przyzwyczajone do ćwiczeń, dlatego każdy rodzaj treningu skutkować będzie rozwojem mięśni i zwiększeniem siły z racji tego, iż jest to terapia szokowa dla nieprzyzwyczajonego do wysiłku organizmu, natomiast bez odpowiedniego żywienia trudno liczyć na postępy w tej materii.
Gdy opanujesz podstawy odpowiedniej diety, jej udoskonalanie nie będzie miało tak dużego wpływu jak zmiany wprowadzone na początku.
Spożywanie minimum 6 posiłków dziennie będzie mieć znikomy efekt. Nie pomoże wzbogacenie diety o białko. Jeśli już odżywiasz się niskotłuszczowo, dalsza redukcja ilości tłuszczu nic nie da, a może wręcz zaszkodzić. Jeśli jesz różnorodnie i otrzymujesz odpowiednią ilość witamin i minerałów, zwiększenie ich suplementacji prawdopodobnie nie przyniesie rezultatu. Jeśli co 3 godziny jadasz produkty będące źródłem naturalnych węglowodanów złożonych i chudego białka, niewiele więcej możesz zdziałać oprócz żelaznej konsekwencji dzień po dniu.

POZIOM ŚREDNI/ZAAWANSOWANY – KONCENTRACJA NA TRENINGU

Na tym etapie, pod warunkiem stosowania odpowiedniej diety, stosunkowo ważniejszą rolę odgrywa trening. Dieta nie ulega już znaczącym modyfikacjom, natomiast podejście do treningu musi zyskać wymiar niemalże naukowy.
Można na tym etapie nadal zwiększać intensywność treningu i starać się doskonalić własną wydolność praktycznie bez limitu. W rzeczywistości, im wyższy stopień zaawansowania, tym ważniejszą rolę odgrywają progresja i urozmaicenie ćwiczeń, gdyż dobrze wytrenowane ciało szybko się adaptuje.

Jeśli nie jesteś osobą całkowicie początkującą, Twoje ciało zaadaptuje się do wykonywanych ćwiczeń na przestrzeni 3-4 tygodni, z czasem angażując coraz mniejszą liczbę zakończeń nerwowych do wykonywania tych samych czynności, a sesje treningowe staną się mniej efektywne.
Bez odpowiedniej diety, suplementacji i nawodnienia, postępy będą znikome, za to poziom frustracji będzie wzrastać, co w rezultacie może spowodować chęć rezygnacji. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj „surowiec”, służący organizmowi do odbudowy masy mięśniowej, jej rozwoju i utrzymania.